Ako si správne čistiť zuby a ústnu dutinu?

Správnu ústnu hygienu by sme nemali podceniť, a to nielen kvôli zdraviu našich zubov, ale aj pre celkové zdravie. Nie je ale jedno, ako to robíme. Nesprávna technika čistenia zubov môže spôsobiť zubný kaz, parodontitídu aj zubný kameň. Pri čistení zubov väčšinou robíme tieto chyby.

Používame nevhodnú zubnú kefku

Pri výbere zubnej kefky je dôležité sledovať viacero parametrov. Správna veľkosť hlavy zubnej kefky je veľmi dôležitá. Malo by sa s ňou dobre narábať a mala by očistiť aj ťažko dostupné oblasti. Ďalším dôležitým parametrom je tvrdosť vlákien. Väčšina ľudí by mala zvoliť mäkkú zubnú kefku. Mnohí si myslia, že čím silnejšie sú štetiny zubnej kefky, tým lepšie čistia. To však nie je pravda, lebo príliš tvrdá kefka poškodzuje ďasná, krčky zubov, zubnú sklovinu a spôsobuje krvácanie ďasien. Ak si hrubou kefkou poškodíme ďasná, poskytuje to možnosť prenikaniu patogénov do ďasien a krvného obehu, čím vzniká zápal. Zubnú kefku by sme mali vymeniť za novú približne každé 2 až 3 mesiace. Interval je kratší, ak je kefka poškodená a vlákna sú rozstrapkané, alebo sme prekonali infekčné ochorenie ústnej dutiny alebo celého organizmu (nádcha, angína, chrípka, zápaly dýchacích ciest). 

Príliš si šúchame zuby

Povlak na zuboch sa dá odstrániť aj bez silného tlaku. Metóda horizontálnych pohybov po zubných povrchoch je úplne nevhodnou technikou. Ak chcete mať istotu, že sú vaše zuby čisté, v drogériách sa dajú kúpiť tablety na farbenie zubného povlaku, pomocou ktorej po vyčistení zubov zistíte, či nezostali niekde usadeniny.

Zuby si čistíme nesprávnou technikou

Jednou z najúčinnejších techník čistenia zubov je Bassova technika

  1. Zubnú kefku priložíme na rozhranie ďasna a vonkajšiu plochu zuba pod 45° uhlom.
  2. Jemne kefkou zavibrujeme, aby vlákna prenikli do ďasnového žľabu, a zotrieme povlak smerom od ďasna ku korunke zuba.
  3. Kefku prikladáme stále pod 45° uhlom tentoraz z vnútornej plochy zubov. Jemne zavibrujeme a opäť zotrieme smerom od ďasna k zubu.
  4. Vnútorné plochy predných dolných aj horných zubov čistíme priložením kefky kolmo tak, aby sa hlavica kefky dotýkala vnútornej strany zubov. Čistíme jemným pohybom smerom od ďasna k zubu.
  5. Kefku priložíme vodorovne na žuvacie plochy stoličiek a čistíme pohybom vpred a vzad.

Nepoužívame medzizubnú kefku alebo dentálnu niť

Je veľmi dôležité si čistiť zadné zuby medzizubnou kefkou a predné buď kefkou alebo niťou. Ich pomocou sa dá povlak odstrániť aj z miest, kam sa štetiny zubnej kefky nedostanú alebo sa dostanú len ťažko.

Zuby si nečistíme často a dostatočne dlho

Zuby by sme si mali čistiť aspoň dvakrát denne, ráno a večer. Je jedno ako dlho si čistíme zuby, dôležité je aby tam nezostal povlak. Povlak je škodlivý po 24 hodinách, takže raz denne treba veľmi dôkladne si umyť zuby, najlepšie večer. Večer si čistíme zuby pre zdravie a ráno pre krásu.