Zubné lekárstvo

Vaše úsmevy sú naša vášeň: Starostlivosť o zuby s láskou a odbornosťou!

Záchovná stomatológia

Zjednodušene povedané ide o ošetrenie zubného kazu. Práve ten je najčastejším problémom, kvôli ktorému pacienti navštevujú zubného lekára. Zubný kaz sa nedá liečiť. Vieme ho len odstrániť spolu s poškodenou časťou zuba a tak zabrániť jeho ďalšiemu šíreniu. Na klinike AXIS-DENT používame dva druhy výplní - klasické biele zhotovené v ústach (fotokompozitné a skloionomerné) a digitálne výplne - frézované v zubnom laboratóriu po naskenovaní vypreparovaného ( vyvŕtaného) zuba. Ich výber závisí od viacerých faktorov ako sú veľkosť výplne, miesto zubného kazu, preferencie pacienta, atď.

 
Záchovná stomatológia
Endodoncia

Endodoncia

Endodoncia je výraz označujúci čistenie a vyplnenie koreňových kanálikov. Takéto ošetrenie je nevyhnutné, keď zubný kaz prenikne až k nervu. Včasné odstránenie odumretého tkaniva a úspešné ošetrenie koreňových kanálikov zub zachráni a nie je potrebná extrakcia, to znamená jeho vytiahnutie.

Stomatologická chirurgia

U nás na klinike AXIS-DENT si uvedomujeme, akou hodnotou je pre človeka každý vlastný zub. Robíme všetko preto, aby si ich naši pacienti zachovali. Sú však situácie, keď sa všetky možnosti záchovnej stomatológie pre záchranu zuba vyčerpajú a dochádza k takej veľkej strate zubných tkanív, že je nevyhnutné zub vytiahnuť. Extrakciu vykonávame maximálne komfortne a bezbolestne. Na klinike AXIS-DENT máme aj dentoalveolárneho chirurga - vykonáva chirurgické extrakcie zubov múdrosti, resekcie, fenestrácie, frenulektémiu a rieši aj zalomené korene.

Stomatologická chirurgia

Protetická stomatológia

Hlavnou úlohou tohto ošetrenia je nahradiť chýbajúce zuby, prípadne celý chrup a tým zlepšiť alebo obnoviť žuvaciu schopnosť pacienta a estetiku. Existuje niekoľko možností, ktoré vám u nás na klinike AXIS-DENT ponúkame:

Fixná náhrada:

Je pevne fixovaná (nacementovaná) na obrúsenom zube.

Protetická stomatológia

Korunka:

Používa sa, keď je zub poškodený natoľko, že ho nemožno zrekonštruovať výplňou. Zub sa obrúsi a korunka sa pevne nacementuje.

Korunka

Fixný mostík:

Používa sa pri strate jedného alebo viacerých zubov. Tiež je pevne fixovaný, ale na zuboch, ktoré susedia s medzerou a tvoria tak piliere mostíka.

Fixný mostík

Snímateľná náhrada:

Prichádza do úvahy vtedy, ak nastala väčšia alebo úplná strata chrupu. Sú vyberateľné.

Čiastočne snímateľná náhrada:

V ústach sa nachádzajú zuby, o ktoré sa náhrada opiera.

Čiastočne snímateľná náhrada

Celková snímateľná náhrada:

Používa sa, ak už v ústach nie sú žiadne zuby.

Celková snímateľná náhrada

Detská stomatológia

V rámci starostlivosti o detského pacienta robíme aj takzvané pečatenie zubov. O čo ide? Žuvacie plochy zadných zubov majú hlboké ryhy a jamky, v ktorých sa ľahko zachytávajú a hromadia zvyšky jedla. Je to teda miesto, kde sa často tvorí zubný kaz. Tieto plochy je preto dobré zaliať špeciálnou hmotou – pečatidlom s vysokým obsahom fluóru. Povrch zuba bude hladký a nebude sa na ňom tak hromadiť zubný povlak, pečatenie je preto účinná prevencia pred zubným kazom. Zákrok je bezbolestný a trvá len niekoľko minút. Zub sa očistí kefkou a špeciálnou pastou, nanesie sa naň pečatidlo a to sa vytvrdí lampou. Pečatenie vydrží 3 až 5 rokov. Optimálne je pečatiť mliečne aj trvalé zuby hneď po prerezaní.

Pečatenie
Detský chrup
Detská stomatológia

Implantológia

Najmodernejším, najkomfortnejším a esteticky najlepším riešením náhrady chýbajúceho zubu je zubný implantát. Implantáty sú titánové valce, najčastejšie tvaru skrutky, ktoré sú zavedené do kosti dolnej alebo hornej čeľuste. Na tie sa po „vyhojení“ upevňuje zubná náhrada. Zubné implantáty dokážu nahradiť nielen jeden chýbajúci zub, ale i celé zuboradie či jeho časť.

Implantáty, na rozdiel od snímateľných protéz, nespôsobujú nezreteľnú reč či rôzne nechcené zvuky. Nemajú vplyv ani na efektivitu pri prežúvaní potravy. Ich výhodou je aj to, že pri dobrej starostlivosti vám vydržia aj desiatky rokov.

Implantológia
Odporúčania na doma. Čo robiť v konkrétnych situáciách?
Vypadnutie plomby, odlomenie zuba
  1. nejesť na tej strane 
  2. ak zlomený zub pichá či odiera jazyk, zahladiť pilníkom na nechty (pilník najprv dezinfikovať ponorením do vriacej vody) 
  3. dôkladne si vyčistiť postihnutý zub po každom jedle zubnou kefkou a pastou, ideálne aj medzizubnou a jednozväzkovou kefkou (zvyšky jedla spôsobujú citlivosť)
Citlivosť zuba na teplé/studené
  1. vyhýbať sa príliš studeným/teplým nápojom/jedlám
Zub bolí cez deň, je citlivý pri žuvaní
  1. vyhýbať sa tvrdším jedlám aj žuvačkám, nežuť na tej strane
Zub bolí cez deň aj v noci
  1. prikladajte si zvonka na postihnutú stranu studené obklady 
  2. užívajte lieky s analgetickým účinkom (proti bolesti)
Bolí zub múdrosti, viete otvoriť ústa
  1. dôkladne si vyčistite postihnutú oblasť po každom jedle, v ideálnom prípade jednozväzkovou kefkou (zvyšky jedla spôsobujú zápal) 
  2. vyplachujte vlažným repíkom alebo krátkodobo s ústnou vodou s obsahom chlórhexidínu (protizápalové účinky), napr. Curaprox Perio Plus, Parodontax, Corsodyl (ak nemáte, tak aspoň obyčajnou vodou) 
  3. môžete použiť ústnu sprchu, prípadne sprchovaciu ružicu
Zub bolí viac ako 24 hodín, neviete otvoriť ústa, prítomnosť opuchu a teploty
  1. Zub bolí viac ako 24 hodín, neviete otvoriť ústa, prítomnosť opuchu a teploty
Tlačí vás protéza
  1. na upokojenie sliznice vyplachujte vlažným repíkom, ošetrujte postihnutú oblasť protizápalovými gélmi (napr. Perio Plus Focus, Curasept, Mundisal) 
  2. neskúšajte upraviť s pilníkom (možné poškodenie protézy), radšej nenoste
Zlomenie protézy
  1. neskúšajte ju zlepiť doma s lepidlom, nenoste ju, kontaktujte ambulanciu
Odpadnutie korunky
  1. skúste si ju nalepiť fixačným krémom na protézy (napr. Corega)