Stomatológia

Vážení pacienti,

Vzhľadom na šíriacu sa infekciu spôsobenú COVID-19 a vysokú pravdepodobnosť prenosu v zubnej ambulancii z pacienta na pacienta, z pacienta na personál a naopak z dôvodu nedostatku ochranných osobných pracovných pomôcok uzatváram naše zariadenie až do odvolania. Pripravila som pre Vás niekoľko odporúčaní ako riešiť najčastejšie bolesti a komplikácie so zubami. 

 

ODPORÚČANIA PRE PACIENTOV V STOMATOLOGICKEJ STAROSTLIVOSTI

Čo robiť, ak:

   1. vypadne plomba, zlomí sa zub

 1. nejesť na tej strane, ak zlomený zub pichá, derie jazyk zahladiť pilníkom na nechty ( samozrejme pilník najprv dezinfikovať, ponoriť do vriacej vody )
 2. dôkladne si vyčistiť postihnutý zub po každom jedle zubnou kefkou a pastou (prípadne ak máte medzizubnou kefkou, alebo jednozväzkovú kefku) – zbytky jedla spôsobujú citlivosť

  2.  zub citlivý na studené/teplé – vyhýbať sa príliš studeným(teplým) nápojom(jedlám)

  3.   zub bolí cez deň, citlivosť pri žuvaní – vyhýbať sa tvrdším jedlám, nežuť na tej strane, nežuť žuvačky

  4.   zub bolí cez deň aj celú noc 

            a.   prikladajte si zvonka na postihnutú stranu studené obklady

            b.   užívajte lieky s analgetickým účinkom (proti bolesti)

 5.  bolí zub múdrosti viem otvoriť ústa

             a.  dôkladne si vyčistite postihnutú oblasť po každom jedle najlepšie jednozväzkovou kefkou, ak nemáte obyčajnou kefkou – zbytky jedla spôsobujú zápal

              b. vyplachujte vlažným repíkom alebo s ústnou vodou s obsahom chlórhexidínu (protizápalové účinky) len krátkodobo napr. Parodontax, Curaprox, Corsodyl ak nemáte obyčajnou vodou,                         možete použiť ústnu sprchu prípadne sprchovaciu ružicu

6.  bolí zub viac ako 24 hodín, neviem otvoriť ústa, som opuchnutý a mám teplotu – kontaktujte nás telefonicky

7.  tlačí ma protéza 

      a.   na  ukľudnenie  sliznice vyplachujte vlažným repíkom, ošetrujte postihnutú oblasť  protizápalovými gélmi (napr. Curasept gél, Mundisal gél)

      b.  neskúšajte upraviť s pilníkom (možné poškodenie protézy), radšej nenoste      

8.  spadla mi korunka – skúste si nalepiť fixačným krémom na protézy (napr. Corega)

 

Akútne prípady ako opuch a neznesiteľná bolesť trvajúca aspoň 24 hodín budú ošetrené u našich zmluvných pacientov po predošlom telefonickom dohovore so zubným lekárom na čísle: +421 948 303 124 v čase  od 8:00 do 11:00 hodiny v AXIS-DENT Dunajskej Strede.

Vypadnutá výplň a následná citlivosť zuba, citlivosť na sladké, slané a studené, zlomený zub NIE sú akútne stavy.

UPOZORŇUJEM, že použitie vŕtačky len zvyšuje riziko prenosu nákazy preto bolestivé zuby sa budú pravdepodobne trhať aj keď sa dajú za bežných okolností zachrániť!

Za pochopenie ďakujem a verím, že toto kritické a ťažké obdobie spolu čím skôr prekonáme a opäť sa stretneme v bežnom režime.

MUDr. Eva Hrutková a tím AXIS-DENT, 

 

 

Tisztelt páciensek,

Az állandóan terjedő COVID-19 infekcióra való tekintettel a védőfelszerelés hiánya miatt bezárjuk rendelőinket meghatározatlan időre. Készítettünk Önöknek néhány instrukciót a leggyakoribb fogászati problémákkal kapcsolatosan:

Fogászati instrukciók a páciensek részére

Mit csináljunk, ha:

1. Kiesett a tömés, eltörött a fog

 1. Ne együnk azon az oldalon, ha a törött fog szúr, irritálja a nyelvet, simítsuk el körömreszelővel (természetesen előtte fertőtlenítsük le, tegyük forrásban levő víz alá)
 2. Alaposan tisztítsuk ki az éritett fogat minden étkezés után fogköz tisztító kefével és egycsomós (single) fogkefével – az ételmaradék érzékenységet okozhat

2. Hidegre/melegre érzékeny fog

 1. Kerüljük a túl hideg vagy túl meleg ételeket/italokat

3. A fog napközben fáj, érzékenység lép fel rágás közben – kerüljük a kemény ételeket, a rágást azon az oldalon és ne rágózzunk

4. A fog nappal és egész éjjel fáj

 1. Az érintett oldalra kívülről tegyünk hideg borogatást
 2. Használjunk analgetikus hatású gyógyszereket (fájdalomcsillapító)

5. Fáj a bölcsességfogam, de a számat ki tudom nyitni

 1. Alaposan tisztítsa meg az érintett területet minden étkezés után egycsomós fogkefével – az ételmaradék gyulladást okozhat
 2. Öblögessen langyos apróbojtorján (repík lekársky) teával vagy klórhexidin tartalmú szájvízzel (gyulladáscsökkentő hatás), csak RÖVIDTÁVON, például: Parodontax, Curaprox, Corsodyl

6. Fáj a fog, nem tudom kinyitni a számat, meg vagyok dagadva és lázam is van – telefonon lépjen velünk kapcsolatba

7. Nyom a protézisem

 1. A nyálkahártya megnyugtatására öblögessen langyos apróbojtorján (repík lekársky) teával, gyulladás csökkentő géllel kezelje az érintett területet (pl. Curasept gél, Mundisal gél)
 2. Ne próbálja meg reszelővel megjavítani, sérülhet a protézis, inkább ideiglenesen ne viselje

8. Leesett a korona – próbálja meg visszaragasztani műfogsort rögzítő krémmel, pl. Corega

 

Akút eseteket, mint a több mint 24 órán át tartó elviselhetetlen fájdalom, bedagadás csak a saját pácienseinknél fogunk kezelni telefonon való egyeztetés után tel.: +421 948 303 124  AXIS-DENT Dunaszerdahelyi rendelőben 8:00tól 11:00ig

Kiesett tömés, letört fog, hidegre/melegre/sósra/édesre való fogérzékenység NEM számít akut esetnek!

FIGYELMEZTETJüK önöket, hogy a fájós fogakat csakis húzzuk, akkor is ha átlagos körülmények között menthetőek lennének. A fúró használata növeli az infekció kockázatát!

Megértésüket köszönjük. 

 

 

1. Záchovná stomatológia 

 1. Zubný kaz - je najčastejší problém, pre ktorý pacienti navštevujú zubného lekára. Zubný kaz sa nedá liečiť - ak raz vzikne, dá sa len odstrániť spolu s poškodenou časťou zubu a zabrániť jeho ďalšiemu šíreniu. U nás používame dva druhy výplní a to biele (fotokompozitné a skloionomerné)  a strieborné (amalgánové). Ich výber závisí od viacerých faktorov (veľkosť, lokalizácia kavity, želanie pacienta, atď...).

 2. Endodoncia (vyplnenie koreňových kanálikov) – Endodontickému ošetreniu zubov sa nedá vyhnúť, keď sa zubný kaz dostal do takej hĺbky, že prenikol až k nervu.

  Včasné odstránenie odumretého tkaniva a úspešné ošetrenie koreňových kanálikov, zub zachráni a zubár sa nemusí rozhodnúť pre jeho extrakciu (vytiahnutie).

2. Stomatologická chirurgia - Keď zlyhá záchovná stomatológia a dôjde k veľkej strate zubných tkanív, nastupuje chirurgická stomatológia – nutnosť extrakcie (vytiahnutie).

 

3. Protetická stomatológia - Hlavnou úlohou tohto ošetrenia je nahradiť chýbajúce zuby, prípadne celý chrup a tým zlepšiť alebo obnoviť žuvaciu schopnosť pacienta a estetiku.

 1. Fixné náhrady – pevne fixované (nacementované) na obrúsených zuboch

  - korunka – používa sa, keď je zub deštruovaný natoľko, že ho nemožno zrekonštruovať výplňou. Zub sa obrúsi a korunka sa pevne nacementuje.

  - fixný mostík – používa sa pri strate jedného alebo viacerých zubov, tiež je pevne fixovaný na zuboch ktoré súsedia s medzerou a tvoria jeho piliere.

 2. Snímateľné náhrady - prichádzajú do úvahy vtedy ak nastala väčšia alebo úplná strata zubov, sú vyberateľné. 

  - čiastočne snímateľná náhrada - v ústach sa nachádzajú zuby, o ktoré sa náhrada opiera.

  - celková snímateľná náhrada – používa sa, ak už v ústach nie sú žiadne zuby.

4. Detská stomatológia – pečatenie zubov

- Žuvacie plochy zadných zubov majú hlboké ryhy a jamky, kde sa ľahko ukladajú zvyšky jedla a rýchlo sa vytvorý zubný kaz. Tieto plochy je preto dobré zaliať špeciálnou hmotou – pečatidlom s vysokým obsahom fluoru. Povrch zuba bude hladký a nezachytávajú sa na ňom zvyšky jedla a nevytvorí sa na ňom zubný kaz. Zákrok je bezbolestný a trvá len niekoľko minút. Zub sa očistí kefkou a špeciálnou pastou, nanesie sa pečatidlo a vytvrdí sa lampou. Pečatenie vydrží 3-5 rokov, kým sa nezhryzie.

- Odporúčame pečatiť mliečne a trvale zuby hneď po prerezaní.

5. Implantológia - Moderným riešením náhrady chýbajúceho zubu je použitie implantátu. Zubné implantáty dokážu nahradiť nielen jeden chýbajúci zub, ale i celé zuboradie či jeho časť.

Implantát je vlastne titánová skrutka zavedená do kosti namiesto chýbajúceho zubu. V podstate nahrádza chýbajúci koreň zubu.