Nepriateľ v pohári: Ako sladké nápoje ohrozujú zdravie našich zubov

Čo majú spoločné limonáda, džús, káva so šľahačkou a energetický nápoj? Áno, sú to sladké nápoje, ktoré okrem rýchleho osvieženia predstavujú tiež skrytú hrozbu pre Vaše zuby.

 

Škodlivé účinky sladkých nápojov na zuby sú často podceňované. Majú vysoký obsah cukru, ktorý v ústach dáva energiu baktériám. Tieto baktérie sa potom môžu pohodlne usadiť na povrchu zubov a začať ničiť zubnú sklovinu. Zubná sklovina je ako obranný štít našich zubov a chráni citlivé vrstvy zubu pred bakteriálnymi infekciami. Tieto nápoje, keď sa konzumujú pravidelne, vytvoria kyslé prostredie v ústach, ktoré môže viesť k zubnému povlaku, čo je hlavnou príčinou zubného kazu a parodontitídy. 

Základným krokom pri starostlivosti o zuby je zabezpečiť, aby bol príjem týchto nápojov minimálny. Sladké nápoje treba vypiť naraz a nie popíjať dlhú dobu. Malo by sa piť cez slamku, aby sa minimalizoval priamy kontakt so zubami. Okrem toho by sa malo po konzumácii sladkých nápojov vypláchnuť ústa čistou vodou, aby sa neutralizovala kyselina a rýchlejšie sa prostredie v ústach vrátila do bezpečných hodnôt. 
Starostlivosť o zuby by mala byť súčasťou každodennej rutiny. Zubná kefka a zubná pasta nie sú ale vždy dostatočné. Použitie medzizubnej kefky môže pomôcť dostať sa aj do ťažko prístupných miest a predchádzať tak tvorbe zubného kazu. A nezabudnite ani na pravidelné návštevy u zubného lekára. 

Pamätajte, že zdravie vašich zubov je vo vašich rukách.