Dentálna hygiena

Denne k nám prichádzajú na ošetrenie pacienti s nánosmi plaku a zubného kameňa, s krvácajúcimi ďasnami, so zápachom z úst, s prítomnou kývavosťou a s rozstupom zubov. Všetky tieto problémy vznikajú v dôsledku nedostatočnej hygieny. Ak si pacient raz denne vyčistí zuby tak, že na nich neostane žiaden plak, nemá sa z čoho vytvoriť zubný kameň, nevznikne žiaden zápal, krvácanie, zápach. Zubný kaz a zápal ďasien nie sú dedičné ochorenia. Sú následkom toho, že pacient nevzal zodpovednosť o svoje ústne zdravie do vlastných rúk. Znamená to, že pri dodržaní určitých podmienok, zostanú zuby a ďasná zdravé.

Profesionálnu hygienu vykonáva dentálna hygienička u každého pacienta, ktorý má záujem o svoje orálne zdravie. Jej cieľom je inštruovať pacienta tak, aby správnou hygienou predchádzal: 

  • vzniku kazu
  • vzniku zápalu parodontu
  • a udržať terapeutický výsledok

Kontrola plaku sa vykonáva v hygienickej fáze a v recalle. Náplň profesionálnej hygieny tvorí motivácia, inštruktáž, pravidelné vyhodnotenie indexov (PBI, CPITN, BOP, API-BI), odstránenie nánosov, úprava a odstránenie miest retencie plaku, čistenie a leštenie zubov a ich náhrad, chemo-prevencia proti kazu a zápalu.

Na čistenie zubov používame ultrazvuk (na odstránenie zubného kameňa), a AIR-FLOW (na zfarbenie a pigmentácie).

 

Po absolvovaní dentálnej hygieny a vyšetrenia chrupu zubným lekárom, ponúkame ambulantné bielenie zubov pod dohľadom dentálnej hygieničky.