Pripraviť sa, pozor...
Pamätáte si, keď ste si naposledy kupovali počítač?
Prišli ste do obchodu, pozreli sa na prvý vystavený kus a povedali si: „Tento vyzerá, že bude fungovať“.
A hneď ste ho kúpili.
Pravdepodobne nie. Pravdepodobne, to celé bolo nejako takto:
Zistili ste, že potrebujete nový počítač. Začali ste hľadať na internete alebo chodiť po obchodoch. Každý z nich mal okrem ceny a názvu ešte dlhý zoznam rôznych parametrov. „Hm, asi to nebude také jednoduché“.
Zavolali ste známemu, ktorý sa vyzná v počítačoch, aby Vám poradil. Opäť internet a obchody… Po niekoľkých dňoch či týždňoch ste konečne našli ten správny a kúpili ho.
Prečo? Pretože keď ste sa už rozhodli investovať, chcete dostať to najlepšie. To, čo bude spĺňať všetky Vaše požiadavky a očakávania.
A čo keď ide o Vaše zuby?
Určite tiež nechcete podceniť výber zubného strojčeka. Veď sa stane súčasťou Vášho každodenného života na niekoľko mesiacov a ovplyvní Váš úsmev na celý život!
Preto sa dobre pripravte na to, čo Vás čaká. K tomu sa Vám určite bude hodiť nasledujúcich 10 vecí.
1. NIE JE STROJČEK AKO STROJČEK
Ak si myslíte, že strojček na zuby musí mať drôty a pestrofarebné gumičky, ste na omyle. Dnes si môžete vybrať z rôznych možností tú, ktorá Vám najviac vyhovuje.
V súčasnosti používam tieto zubné strojčeky:
- 3D DLAHOVÝ APARÁT - INVISALIGN
Je to 3D neviditeľný zubný strojček, ktorý je v súčasnosti najmodernejší a najdokonalejší. Je najviac používaný, presný a komfortný. Dokáže posúvať zuby rôznym smerom, čo fixný aparát nedokáže. Je snímateľný, takže si ho môžete kedykoľvek vybrať z úst.
- KOVOVÝ FIXNÝ STROJČEK
Klasický, fixný aparát. Fixný znamená prilepený na zuby, takže sa nedá vyberať. Pripevnené zámky na zuboch sú spojené kovovým drôtom, ktorý zuby narovnáva do pekného oblúčiku. Používa sa hlavne u detí.
- KERAMICKÝ FIXNÝ STROJČEK
Podobne ako kovový, aj keramický zubný strojček je nalepený na zuby. Je síce menej nápadný, ale stále viditeľný.
2. NIEKTORÉ ZUBY SA NEDAJÚ VYROVNAŤ
Napríklad tie rovné :)
Ale teraz vážne. Predtým, než sa pustíte do boja s krivými zubami, by ste ich mali mať zdravé. To znamená žiadne:
- kazy,
- krvácajúce ďasná,
- zubný kameň.
Ak pravidelne navštevujete svojho zubného lekára, nemal by to byť problém. V opačnom prípade budete musieť pred nasadením strojčeka najskôr navštíviť jeho ordináciu.
Zubný strojček si ľahko poradí aj so zubami, s korunkou či výplňou koreňa. Problémom však je mostík, ktorý bude potrebné rozrezať a tiež implantát stabilne zavedený v kosti.
A čo ak sa zub kýve? Vtedy môže čeľustný ortopéd siahnuť po strojčeku Invisalign, ktorý pôsobí jemnými, presne naprogramovanými silami. Ale pozor! Zub musí byť bez zápalu, s dokonalou hygienou a dostatočne hlboko v kosti.
3. ČISTOTA - POL ŽIVOTA
A pri zuboch to platí dvojnásobne. Prečo?
Povlak, ktorý sa prirodzene tvorí na zuboch, obsahuje baktérie. Tie spôsobujú zápal ďasna a zubný kaz. Takže ak si tento povlak poctivo neumyjete, okolo strojčeka na zuboch vzniknú biele škvrny, začínajúce zubné kazy a zápal ďasien sprevádzaný opuchom a krvácaním.
A to by ste asi nechceli… Preto sa spolu pozrime na to, čo všetko budete potrebovať:
Medzizubná kefka - Tú správnu veľkosť Vám pomôže vybrať zubný lekár alebo dentálna hygienička. A ako ju používať? Priložte kefku k zubom v uhla cca 45°, a zľahka, cestou najmenšieho odporu s ňou raz prejdite cez priestor medzi zubami. Nebojte sa, ak Vám začne krvácať ďasno, zvyčajne to je spôsobené hromadením zubného povlaku medzi zubami. Používaním kefky toto krvácanie za 1 až 2 týždne zmizne.
Zubná kefka - Ideálna je stredne tvrdá, s oblými, hustými, rovno zastrihnutými štetinkami a malou hlavičkou. Zuby a strojček s ňou čistíme jemne krúživými pohybmi. Používame ju aspoň dvakrát denne - ráno a večer. Večerné čistenie je ale dôležitejšie, pretože v noci menej sliníme a nefunguje tak samočistenie zubov.
Jednozväzková zubná kefka - Čistenie trvá síce najdlhšie, ale výsledok je perfektný. Bez pomoci pasty ňou čistíme ďasná a okolie strojčeka.
Longstem kefka - Výborný pomocník pri čistení priestoru pod oblúkom strojčeka a zámkov. Nezaberie veľa miesta, a tak ju môžete so sebou nosiť kdekoľvek.
A čo ak si vyberiete Invisalign? Takýto strojček vyčistíte rovnako, ako svoje vlastné zuby - pastou a kefkou (samozrejme, inou). Potom ho môžete odložiť do odkladacej nádobky. Pred vložením do úst ho nezabudnite opláchnuť a zuby si po jedle dôkladne umyť.
4. AKO SI SPRÁVNE ZAMAŠKRTIŤ
So strojčekom Invisalign môžete jesť čokoľvek, na čo máte chuť, pretože si ho predtým jednoducho vyberiete. Čistú vodu a bezfarebné nápoje si pokojne doprajte aj so strojčekom v ústach, tie ho nezafarbia ani nepoškodia. V niektorých prípadoch dlahy pri jedle nevyberáte, môžete s nimi jesť, ale vždy podľa pokynov lekára.
S fixným strojčekom si budete musieť zvyknúť na pár nových pravidiel:
- Neodhrýzajte tvrdé jedlo, radšej si ho nakrájajte na kúsky. Sila pri odhrýzaní napríklad jabĺk alebo bagety môže byť taká veľká, že sa Vám odlepia zámky zo zubov. Tým sa celá liečba skomplikuje a predĺži.
- Dávajte si pozor na odhrýzanie veľkých mäkkých súst. Opäť by sa Vám mohli odlepiť zo zubov zámky kvôli páčivému tlaku, napríklad pri jedení rožku.
- Vôbec nejedzte tvrdé cukríky, popcorn, tvrdé oriešky, hrianky, žuvačku… Mohli by poškodiť Váš strojček!
5. ZA CHVÍĽU TO MÁTE ZA SEBOU
Či už sa na život so strojčekom na zuboch tešíte alebo nie, po niekoľkých mesiacoch to budete mať za sebou. Po koľkých? To závisí od toho, ako veľmi treba zuby napraviť a či bude liečba prebiehať podľa plánu.
S Invisalign je celá liečba naprogramovaná dopredu, takže presne viete, kedy skončí. Zvyčajne trvá pol roka až rok. To platí v prípade, že budete svoj strojček nosiť 22 hodín denne!
Pri fixných strojčekoch sa pripravte na 2 roky s kovovým úsmevom. Ak Vám zo strojčeka odpadne súčiastka, môže byť potrebné sa v liečbe vrátiť o krok späť. A samozrejme, o to dlhšie potom bude trvať.
6. NEZABUDNITE NA KONTROLU
Na začiatku sa dozviete, ako často budete musieť chodiť na pravidelné kontroly. Určite na to myslite už skôr, napríklad pri výbere čeľustného ortopéda. Zvážte, či je pre Vás ľahko dostupný a vyhovujú Vám jeho ordinačné hodiny.
Počet návštev závisí aj od typu strojčeka - pri fixných môžete rátať s kontrolami každých 6 týždňov, s Invisalign strojčekom stačí lekára navštíviť raz za 2-3 mesiace. Pomocou Dental Monitoringu počet návštev sa skráti.
DENTAL MONITORING
Dental Monitoring je virtuálne monitorovanie ortodontickej liečby na diaľku kontrolované umelou inteligenciou. Je to systém na monitorovanie liečebného plánu pomocou ScanBoxu (prístroj na skenovanie zubov) a mobilného telefónu pacienta. Aplikácia umožňuje pravidelne posielať skeny zubov, udržať neustálu komunikáciu s ambulanciou a byť pod neustálym odborným dohľadom. Čeľustný ortopéd vie pozorne sledovať priebeh liečby, a Vy sa vyhnete nadbytočným kontrolám v ambulancii. Vaša liečba bude rýchlejšia a efektívnejšia.
Pozrite ako skenovať zuby pomocou zariadenia ScanBox pro.
7. KĽÚČOM K ÚSPECHU JE DISCIPLÍNA
Ak chcete, aby to vyšlo, musíte byť dôsledný a disciplinovaný. Čo to znamená v praxi?
Napríklad, ak nedodržíte rady lekára a s chuťou sa zahryznete do jablka, môžete si zubný strojček poškodiť. A ako už viete, odpadnutá súčiastka môže znamenať niekoľko týždňov so strojčekom naviac. Rovnako je dôležité nezanedbávať ústnu hygienu a pravidelné návštevy u svojho čeľustného ortopéda.
Aj v prípade strojčeka Invisalign je dôslednosť kľúčová. Predpokladá sa totiž, že ho budete nosiť aspoň 22 hodín denne. Ak podľahnete pokušeniu a budete si ho každú chvíľu vyberať, výsledok sa dostaví neskôr.
8. KRÁSNY ÚSMEV UŽ NAVŽDY
Tých niekoľko mesiacov liečby ubehne ako voda a Vy sa v zrkadle ocitnete zoči-voči svojmu novému úsmevu. Stálo to za to!
Aby Vám táto radosť vydržala navždy, dostanete od svojho čeľustného ortopéda vyberateľný, tzv. stabilizačný strojček, ktorý budete nosiť len v noci. Je to preto, že tak, ako s vekom šedivieme alebo sa nám robia vrásky, naše zuby sa pomaly hýbu a mohli by sa znova skriviť.
9. KOĽKO TO BUDE STÁŤ?
Je zaujímavé, ako si ľudia kupujú značkové oblečenie a míňajú stovky eur na make-up len preto, aby vyzerali príťažlivejšie, a pritom zanedbávajú svoje zuby. Krásny úsmev je perfektným módnym doplnkom, ktorý je s Vami 24 hodín denne, 7 dní v týždni, celý Váš život! Strojček na zuby je preto skvelou investíciou, ktorú určite neoľutujete.
Jeho cena závisí od mnohých vecí. Cenu liečby nájdete na www.axis-dent.eu - Cenník.
Ak zubný strojček bude nosiť dieťa do 18 rokov, môžete počítať s pomocou poisťovne, ktorá preplatí časť liečby.
10. ČO VÁS ČAKÁ NA 1. KONZULTÁCII
Už ste sa rozhodli raz a navždy vyriešiť Váš problém s krivými zubami. Chcete nosiť zubný strojček a dosiahnuť tak dokonalý úsmev. Čo ďalej?
Objednajte sa k čeľustnému ortopédovi na konzultáciu. Dozviete sa na nej všetko potrebné a nie, nebude to bolieť. Zistíte napríklad:
- či naozaj potrebujete liečbu strojčekom,
- ak áno, aký zubný strojček by bol pre Vás vhodný,
- približne koľko bude trvať liečba,
- ako to bude celé prebiehať,
- zuby Vám nezáväzne naskenujeme a spravíme simuláciu liečby,
- a môžete sa pýtať na všetko, čo Vás ohľadne Vášho problému trápi.
Tento krok je veľmi potrebný, určite ho neváhajte urobiť! Každý chrup je totiž úplne iný a každá liečba si vyžaduje individuálny prístup.
ČO MÔŽETE UROBIŤ DNES, NEODKLADAJTE NA ZAJTRA
Zuby so sebou nosíme všade, kam ideme. Každý deň, po zvyšok svojho života. Preto čím skôr s liečbou začnete, tým dlhšie sa budete môcť tešiť z Vášho nového úsmevu!
Ak ste sa rozhodli pre zubný strojček alebo ešte stále máte pochybnosti, nečakajte do zajtra. Vezmite do ruky telefón, napíšte e-mail alebo navštívte webovú stránku čeľustného ortopéda a objednajte sa na prvú konzultáciu.
AXIS-DENT DUNAJSKÁ STREDA - Objednať sa môžete emailom: info [at] axis-dent.eu, cez web online alebo na telefónnom čísle: +421 948 303 124 - recepcia.
AXIS-DENT ŠAMORÍN - Objednať sa môžete e-mailom: samorin [at] axis-dent.eu, cez web online alebo na telefónnom čísle: +421 948 102 260.
Už o pár mesiacov to môžete mať za sebou. Neurobte chybu ako mnohí, ktorí ľutovali, že sa do liečby nepustili skôr.
Na Vašej ceste za krásnymi zubami Vám prajem veľa šťastia!